spoje masivního nábytku

Rád bych Vám zde postupně ukázal jakým způsobem svoje výrobky vyrábíme aby jejich životnost byla vysoká a mohli Vám dělat radost klidně i celý život.

Vemu to postupně a začnu tím jaké druhy spojů je možné použít na konstrukci masivního nábytku,  jaké spoje využíváme my a popíši důvody používání jednotlivých druhů.

U výrobků a vzláště tam kde počítám s větším namáháním u mne nenajdete šroubované spoje, to znamená že tyto kousky nemohou být demontovatelné a posílané v rozloženém stavu. To má za následek trochu neskladné balení, ale vy doma nemusíte nic skládat a vymýšlet s návody, nebo bez nich.

Má to své vyjímky, třeba postel dostanete rozloženou.. U té je zas potřeba použít speciálních spojů, kování, nebo jejich kombinací.

 

Spoje masivního nábytku

Klasickým spojem je čep – dlab/rozpor,  zpravidla používáme u stoliček a při výrobě rámů a to ve spojení s lepidlem. Čepem a dlabem  jde vytvořit i spoj bez lepidla jenž zajišťuje klínový kolík

Jednoduší varianta je přeplátování kde se také jako u čepování pro výrobu spoje využije samotný materiál spojovaných dílů a nepřidává se další vyztužovací díl (např. kolík, lamela)

Kolíkování má trochu špatný „zvuk“  spojený s laciným lamino nábytkem od řetězců kde slouží pro usnadnění montáže a přidržení spojů. Pokud kolík použijeme v masivním nábytku, tak to vždy nemusí být na škodu. Pokud je výsledný spoj dostatečně slepený v celé ploše a ne jen v místě kolíku, tak při běžném používání jej nemáte šanci vylomit.

Lepený kolíkovaný spoj ve valné většině případů vydrží a věc „povolí“ někde vedle.

Limitujícím faktorem může být pevnost ve střihu, ale pokud používáme více kolíků na jeden spoj, tak je limitující spíše pevnost dřeva a jeho rozměr (průřez)

Kolíky tedy také používáme hlavně u všech variant schůdků a to hlavně z důvodu velké časové úspory při výrobě kdy by čepování celý výrobek hodně prodražilo. Pro fajnšmekry ale rádi takovouto věc rádi uděláme 🙂

 

Díky vlastnostem dnešních lepidel využíváme také čistě lepené spoje, ale i tam kde by kolík vzhledem k požadované pevnosti spoje být nemusel má občas funkci fixační (dva stahované díly  jednoduše po sobě pořát nekloužou, což když se děje dokáže člověka i dosti vytočit)

Čistě lepený spoj (lepení na tupo) je využíván na téměř všech spárovkových deskách a nějakou dobu již také na dřevěných nosnících používaných pro zastřešení velkých hal, či veřejných bazenů.

Continue Reading